Batı toplumunun korkulu rüyası: Kolon kanseri

T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Vafi Atalay kolon kanseri ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

- Kolon kanseri nedir?

Sindirim siteminin en son parçası olan kalın bağırsağı tutan habis bir hastalıktır. 

- Kolon kanserinin belirtileri nelerdir?

Muhtelif belirtileri vardır kolon kanserinin. Yerine göre de belirtileri değişiyor. Sağ kolonu tutan kanser olduğunda daha çok kansızlık, halsizlik şikayetiyle geliyor hastalar.  Sol kolonda olduğunda ağırlıklı olarak kabızlık, karın ağrısı ve şişkinlik şikayetiyle; tümör makata yakın olduğunda da makattan kanama şikayetiyle geliyor hastalar.  

- Kolon kanseri tanısı nasıl konur?

Kolon kanseri tanısını koymak için çeşitli yöntemler vardır. En önemlisi tabii ki ilk iş hastayı muayene etmek! Hastadan alınan düzgün hikâye sonrası tomografi, kolonoskopi gibi en önemli yöntemleri kullanıyoruz. Kolonoskopi sırasında parça alınır, patoloji sonucuna göre de tanı konur.

- Kolon kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Kolon kanserinin temel tedavisi cerrahidir. İlave olarak tedavi hastalık evresine göre kemoterapi veya radyoterapi ile birlikte tamamlanabilir.

- Ameliyat sonrası kemoterapi gerekli midir?

Ameliyat sonrası kemoterapi her hastaya gerekli değildir. Gerekli görülen bazı hastalara veriliyor. İleri evre tümörlerde ameliyat yapıldıktan sonra nüksü azaltmak için de verilen bir tedavi yöntemidir kemoterapi. Bazen de ameliyat öncesinde verilir tümörü küçültmek için. Erken evre kanserlerde kemoterapiye gerek yoktur.  

- Kolon kanseri olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Kolon kanseri için belli başlı risk faktörleri vardır. Çok yağlı beslenme, fazla kırmızı et tüketmek. Zaten en çok batılı toplumlarda görülür bu hastalık. Onun dışında ailesinde kolon kanseri olanlar risk altındadır. Sigara ve alkol tüketmek de risk faktörü olarak kitaplarda geçer. Bazı genetik hastalıklarda bu hastalığa sebep olmaktadır. Bazı inflamatuar bağırsak hastalıkları ülseratif kolit, chron gibi hastalıklar risk faktörü oluşturur. 

- Son yıllarda Türkiye’de kolon kanseri görülme sıklığı nedir?

Aslında kolon kanseri dünyada ve Türkiye’de kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Kadınlarda birinci sırada meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri, her iki cinste ikinci sırada akciğer kanseri, üçüncü sırada da kolon kanseri. Dünyada da böyledir. Türkiye’de de aynı oranlara sahip. Kolon kanseri, akciğer kanserinden sonra ölüme sebep olan ikinci kanser türüdür. Türkiye’de görülme sıklığı istatistikler net olmamakla birlikte arttığı gözlemlenmektedir. Daha genç yaşlarda da kolon kanserini görmeye başladık.

Röportaj: Şebnem ÇETİNOĞLU

Batı toplumunun korkulu rüyası: Kolon kanseri