Obezite cerrahisi sonrası vücut şekillendirmenin kalıcı olması için 6 ay kuralı

Obezite cerrahisi sonrası vücut şekillendirmenin kalıcı olması için 6 ay kuralı

Bariatrik cerrahi, kilo kaybında yardımcı olan çeşitli obezite cerrahisi operasyonlarına verilen genel isimdir. Yapılan zayıflama ameliyatları sonrası verilen kilolar ile birlikte vücudun bazı bölgelerinde derilerde sarkmalar oluşur. Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan BabucçuZayıflama ameliyatları sonrası ideal kiloya sabitlendikten sonra vücut şekillendirme ameliyatı olursa en fazla verimi alır” dedi.

Prof. Dr. Orhan Babucçu, vücut şekillendirme ameliyatıyla ilgili şöyle konuştu; “Hastanın kilo vermesinden sonra vücudunda meydana gelen sarkmaların iyileştirilmesinde vücut şekillendirme ameliyatları önemli rol oynamaktadır. Oluşan sarkmaların düzeltilmesine sadece estetik amaçlı bakmamak lazım. Memelerde, karın bölgesinde, kol ve bacak bölgelerinde, kalçada ve sırt bölgesinde oluşan sarkmalar kişinin konforunu önemli ölçüde etkileyen sorunlardır. Birden fazla uygulanabilen operasyonlar ile bu sarkmalar toparlanabilmektedir.”

Obezite ameliyatı sonrası deri neden sarkar?

Kilo verdikten sonra derilerimizin sarkmasının nedeni derinin artık elastikiyetini kaybetmiş olmasıdır. Herhangi bir sebepten dolayı deri genişlerse belirli bir genişleme seviyesini aştıktan sonra o derinin içi boşalsa bile deri eski haline dönemez ve buna sarkma denir.

Sarkmalar en çok hangi bölgelerde görülür? Bunlardan kurtulmak mümkün mü?

Kilo vermeden sonra sarkmalar elbette en fazla kilo alınan yağın en fazla depolandığı alanlarda görülür. Yukarıdan aşağı sayacaksak; gerdan boyun bölgesi, kollar, göğüsler, karın yanlarımız, bacaklar, bacak içleri ve basenleri örnek verebiliriz. Tabii ki bunlardan kurtulmak mümkün, biz buna vücut şekillendirme ameliyatları diyoruz. Bir bütün olarak yaklaşıyoruz. Bunlar sırasıyla yüz ve boyun germe kol germe, meme dikleştirme, karın germe gerekirse yanlara liposuction ve bacak germe ameliyatı olarak sayabiliriz.

Mide ameliyat olduktan ne kadar süre sonra estetik ameliyat olunmalıdır?

Buna bir takvim üzerinden değil aslında baskül üzerinden cevap vermek lazım. Hasta ideal kilosuna indikten sonra 5-6 ay o kiloda kalırsa ondan sonra vücut şekillendirme ameliyatı olursa daha sağlıklı olur. Bu genellikle ameliyat sonrası bir yılı buluyor. Hastanın kilosu ideal kilosunda sabitlendikten sonra ameliyat olursa en fazla verimi alır.

Bu ameliyatların hepsi aynı anda olabilir mi?

Teorik olarak bu sorunları kombine ameliyat dediğimiz ameliyatlarla yapılan her ameliyatta bir iki bölgeye uygulayarak toplamda 2-3 seansta çözmek mümkün. Bu ameliyatların araları bana göre en az 3-6 ay arası olmalı. Mesela ilk başta göğüs ve karın yapılabilir. Daha sonra kol ve bacak en sonda yüz bölgeleri hedef alınabilir. Ameliyatların sizin sağlığınız açısından belirli bir süreden daha uzun olmaması benim önerimdir. Hem sağlığımız hem görünümümüz estetiğimiz korunsun isterim.   

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Babucçu ​