Dünya serbest dalış rekortmeni Ercümen’den beslenme önerileri

Türkiye’ye serbest dalış alanında dünya rekoru getiren Şahika Ercümen, “Obeziteye Karşı Hareket Zamanı” Projesi kapsamında sağlık ve beslenme önerilerinde bulundu. Ercümen, sağlıklı bir hayat için iyi beslenme, yeterli su tüketimi ve hareketin şart olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Sağlıklı bir yaşam için meyve, sebze, vitamin, mineral ve posa olmazsa olmazlardandır. Dengeli beslenmeye özen gösterirken yeterli su tüketimini de unutmamak lazım. Sporcuların aktiviteden 2 saat önce belirli aralıklarla 4 bardak su içilmesi gerekiyor. Spor yaparken kaybedilen mineralleri yerine koyacak sertlik ve değerde su tüketimi önemli. Sadece suyun sertliği değil, içinde bulunan elementler de vücudumuzun dengesi bakımından önemli.”

Doğru beslenmenin ve doğru nefes alma tekniklerinin kaliteli bir yaşam için önemini de vurgulayan Ercümen, “Sporda gerekli olan enerji hem iyi besin öğelerinden hem de yeterli su alımından karşılanabilir. Besin ve enerji gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dallarına göre farklılık gösterse de temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzerdir” diye konuştu.