"Anne sütü bebekte zeka gelişimini artırıyor"

"Anne sütü bebekte zeka gelişimini artırıyor"

Anne sütünün ve emzirmenin önemini ve bu konudaki farkındalığı artırmak ve gündem oluşturmak için 1-7 Ekim tarihleri arasında "Emzirme Haftası" olarak birçok ülkede kutlanmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısı ile Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perran Boran, hastanemiz emzirme danışmanları Ayşe Kutluata ve Gülay Aygün‘ün düzenlemiş olduğu, anne, anne adaylarının ve sağlık çalışanlarının katılımıyla Emzirme Haftası kutlandı.

Emzirme haftasına özel farkındalık oluşturmak adına tüm sağlık çalışanları üzerinde bebek dostu logosu ve ‘İlk 6 ay sadece anne sütü’ yazılı tişörtleri giymeleri dikkat çekti. Emzirme haftası etkinliğinde anne sütünün faydaları, emzirme teknikleri, ilk 6 ay sadece anne sütü ve dünya sağlık örgütünün önerisi ile 2 yaş ve ötesine kadar emzirmenin önemi belirtildi.

Emzirmenin bebek ile anne arasındaki duygusal bağ oluşumunda en güçlü unsur olduğu, Anne sütünün bebekte beyin gelişimi ve zeka gelişimini artırdığı vurgulandı. Anne sütünün bebeğin ilk aşısı olup bebeği her türlü enfeksiyondan korunmasına yardımcı olan mucizevi besin olduğunun önemi vurgulandı.

Anne sütünün doğal ekonomik ve mucizevi bir protein ve besin kaynağı olması ile birlikte  aynı zamanda her daim taze ve bebeğe verilmek üzere her an hazır ve steril olması anne  ve bebek açısından avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında anne adaylarının emzirme dönemi süresinde beslenmelerine dikkat etmeleri, anne sütünün kaliteli kıvama getirecek besin maddelerinden beslenmeleri gerektiği anlatıldı.

Birçok anne ve anne adayının katılım sağladığı emzirme haftası etkinliğinde anne ve anne adaylarına lohusa şerbeti ikram edildi. Sonrasında doğumhane, kadın doğum, çocuk acil servislerinde yatan anne ve anne adayları ziyaret edilerek broşür dağıtılıp bilgilendirildi.