Çocukluk mastürbasyonu

Çocukların genital bölgelerini uyarmaları sırasında bundan zevk almaları ve bu sırada terleme, kızarma, sık nefes alma gibi belirtilerin gözlendiği bu durum çocukluk mastürbasyonu olarak tanımlanır. Parmak emme ve mastürbasyonun birçok açıdan benzerlikler gösterdiği söylenebilir. Anne sevgisinden ve sıcaklığından yoksun olan bir bebek parmaklarını emerek ya da genital organıyla ilgilenerek rahatlamaya çalışabilir. Anneden herhangi bir yoksunluk yaşamadığı durumlarda bile bebeklerin genital organlarıyla ilgilenmesi çok erken dönemlerde başlayabilir. Altlarını temizlerken bu duyumu hisseden bebekler, bundan hoşlandıklarını belli ederek haz arayışını ön plana çıkarabilirler. Genital mastürbasyonun 4 yaşında şekillenmeye başladığı söylenebilir. Genital ilgi sağlıklı cinsel gelişimin bir parçasıdır. Aşırı mastürbasyon ise genellikle ileri derecede yoksunluk yaşayan çocuklarda sık gözlenmektedir. Bununla birlikte eve yeni bir kardeş gelişi, anne baba ayrılığı, ebeveynlerden birinin ölümü, çocuğun hastalığı nedeniyle uzun bir süre hastanede yatırılması gibi sebepler aşırı mastürbasyona yol açabilir. Bazı çocuklarda mantar, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar kaşıntıya yol açarak uyarımı başlatabilir, hastalık ortadan kalksa bile genital uyarım devam edebilir. 

Anne babaların yoğun kaygı ve aşırı tepkileri çocuğun cinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kız çocuklarının mastürbasyon yapmaları; babalarının çocuğundan soğumasına yol açabilmektedir. Ülkemizde kız çocukları mastürbasyon yapma nedeniyle daha sık hastaneye götürülmektedir. Eğer mastürbasyon aşırıysa, aileden geniş kapsamlı bilgi alınıp bunun sebebinin araştırılması gerekmektedir. 

Anne babaları çocukluk mastürbasyonu konusunda detaylı bilgilendirmek ve onları yatıştırmak tedavinin en önemli basamağıdır. Çocuk asla mastürbasyon yaptığı için cezalandırılmamalı, utandırılmamalıdır. Çocuk mastürbasyona başladığında ilgisini başka bir yere çekilmesini sağlanabilir, mastürbasyonun ortaya çıkabileceği durumlarda bu davranışın yerine geçecek bir seçenek sunulabilir. Çocuk gün boyu boş kalıyorsa çocukla daha fazla aktivite yapılabilir ya da çocuk kreş ya da oyun kulübüne gönderilebilir.