Boşanmalar giderek artıyor, bu süreçten en çok çocuklar etkileniyor

 

Günümüzde anlaşamayarak evliliklerine son vermek isteyen çiftlerin sayısı oldukça arttı. Bu boşanmaların baş sebepleri arasında ise ekonomik nedenler, cinsel problemler, kültür farkları, aile içi şiddet, aldatmalar gibi sebepler yer alıyor. Ekonomik yönden gücü olmayan kadın aldatılsa da, şiddet görse de kendine yeni bir düzen kurmaya imkanı olmadığı için bu olumsuzluklara göz yumup evliliğini devam ettirebiliyor fakat ekonomik özgürlüğe sahip kadınlar boşanma istatistiklerini artırmış durumdalar. Çalışan kadınların kariyerine evliliğinden daha fazla önem vermesi de boşanma olasılığını arttırabiliyor. Kendini tamamen kariyerine odaklayan kadınlar, evlilikleri için yeterli emeği sarf edemeyip evlilikte iki tarafın da mutsuz olmasına sebep olabiliyorlar.

En büyük tehlike internet kullanımının yaygınlaşması

Boşanma nedenleri çağa da ayak uyduruyor. Örnek vermek gerekirse; internet kullanımının yaygınlaşması evlilik için tehlike arz ediyor. İnternet ortamları yeni kişilerle tanışmayı oldukça kolaylaştırıyor. Sosyal medyanın fazla kullanımı da aldatma eğilimini artırabiliyor. Diğer yandan aşırı internet kullanımı çiftler arasında iletişim problemlerine sebep olabiliyor. Boşanma bütün aile için stresli bir süreç olsa da bu süreçten en çok çocuklar etkileniyor. Yapılan araştırmalara göre; çocuklar huzursuz bir ev ortamını, anne-babalarının boşanmış ve ayrı evde yaşıyor olmalarına tercih ediyorlar.

Çocuk, anne-babasının ayrılma sebebinin kendisi olmadığını bilmeli

Çiftler boşanmaya karar verdikten sonra; çocuklara bilgilendirmeyi anne-babanın birlikte, onların anlayacağı bir dilde ve çocuğun kafasında soru işareti kalmayacak şekilde anlatması çok önemlidir. Çocuğa, ayrılma sebebinin tamamen anne-baba arasındaki anlaşmazlıklar olduğunu, kesinlikle çocuğun bu boşanma üzerinde etkisinin olmadığı, anne ve babanın çocuğa olan sevgisinde hiçbir değişiklik olmayacağının söylenmesi çocuğun bu zorlu süreci atlatmasına yardımcı olacaktır.

Çiftler arasındaki problemler asla çocukla paylaşılmamalıdır. Çocuktan taraf tutması beklenmemelidir. Anne-babanın boşandıktan sonra da işbirliği içinde olması çocuğun ruhsal durumu için önem arz etmektedir. Anne-baba ve çocukların birlikte vakit geçirmeleri de gerekmektedir. Çocukların boşanma sürecini en düşük hasarla atlatabilmesi için ebeveynlerin gerekli özeni göstermeleri şarttır.